Üye Girişi
 
Şifremi Unuttum
Sorular


Soru : ben genel cerrhi uzmanı,bir hekimim bir ilçede aynı zamanda devlet hast. baş tabbiyim. hastane ameliyat hanesinde çekilen bir fotoğraf nedeni ile komploya maruz kaldım.hastanemde çalışan bir hizmet alım elamanını ameliyat hanemde tıbbi müdhale dışında amaç ile çalıştırdım.bütün ameliyatlarımı ve tıbbi grişimlerimi ameliyat hemşirem ile yaptım, hizmet alım elamnımı ameliyat haneya nasıl grilmesi, gerektiğinde nasıl sterilize olunacağını alet ,edavat nasıl açılacağını öğrettim, ancak hastane çalışanlarının bir yakınının ameliyatında steril şekilde ameliyat masasının dışında alet-edavat sayımında hemşire hanıma yardımcı olurken henüz tam olarak bitmemmiş, ameliyatta karşıma alarak bir fotoğraf çekildi, sonra bu fotoğraf şikayet konusu oldu ve yargılama kararı çıktı, Şİmdi sormak istediğim konu bu durumdan kimse zarar görmemiştir, cerrahın ameliyatlara kimle ve nasıl girceğini düzenleyen bir mevzuat varmı, ameliyat sahasına sağlık çalışanı olmayan biri ile bulunmak suçmu, bunu düzenleyen yasa mevcuttmu bilgilendirir seniz çok sevinirim.
Cevap :

 

Merhabalar,

Öncelikle teknik nedenlerden doğan gecikme için özür dileriz.

Sağlık Kurum ve Kuruluşlarının düzen ve tıbbi uygulamaları veya standartlarını oluşturan çeşitli kurallarla mevzuat mevcuttur.

Yine sağlık personelinin de bu bağlamda, somut olguya bağlı disiplin,ceza ve tazminat hukukuna bağlı sorumluluğu olabilecektir.

Sevgi ve saygıyla...

Tıp Hukuku Derneği Başkanı

Av.Sunay AKYILDIZ

 « geri