Üye Girişi
 
Şifremi Unuttum
Hatalı ameliyata 2 ay meslekten men!

 Muğla Tabip Odası, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde görevli profesöre, 2014 yılında gerçekleştirdiği bir ameliyatta hatalı olduğu gerekçesi ile 2 ay meslekten men cezası verdi.

Muğla'nın Menteşe İlçesi'nde yaşayan 14 yaşındaki Ali Said Tuzcu, 2014 yılının Aralık ayında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde apandisit ameliyatı oldu. Ameliyat edilen ve gece rahatsızlanan Ali Said Tuzcu'nun operasyon esnasında sol kasık ana damarının hasar gördüğü yaklaşık 15 saat sonra yapılan ikinci ameliyatta ortaya çıktı. İlk ameliyat sırasında sol kasık ana damarının hasar görmesinin ardından devam eden süreçte iki kez kalbi duran, iç organları hasar gören, böbrekleri iflas eden, solunum cihazına bağlanan ve sol ayağı sakat kalan Ali Said Tuzcu, daha sonra sevk edildiği Ege Üniversitesi'nde 5 ay gördüğü tedavinin ardından hayata tutundu. Yaşanılan bu olayın üzerine Tuzcu ailesi ameliyatı gerçekleştiren profesör hakkında Muğla Valiliği'ne, Cumhuriyet Savcılığı'na ve Muğla Tabip Odası'na şikayetçi olmuştu.

SORUŞTURMA 17 AY SÜRDÜ

Tuzcu ailesinin şikâyeti üzerine Muğla Tabip Odası profesör hakkında soruşturma başlattı. 17 ay süren soruşturma geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Muğla Tabip Odası, profesörün gerçekleştirdiği ameliyatta Tıbbi Deontoloji Tüzüğünün 2. maddesini ve hekimlik meslek etiği kurallarını ihlal ettiğine karar verdi. Bu nedenle profesör, Türk Tabipler Birliği'nin (TTB) disiplin yönetmeliği 5-p maddesi gereğince 2 ay meslekten men cezası aldı.

ÜNİVERSİTE KOMPLİKASYON DEMİŞTİ 

2014 yılında gerçekleşen ameliyatla ilgili olarak Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi de profesör hakkında soruşturma başlatmıştı. Soruşturmada yaşanılanların ameliyata bağlı komplikasyon olduğuna, profesör hakkında dava açılmasına gerek bulunmadığına ancak ameliyatlar konusunda uyarılmasına karar verilmişti. Üniversitenin kararına Tuzcu ailesi itiraz etmiş hazırlanan soruşturma dosyası Danıştay 1. Daire Başkanlığı'na gönderilmişti. Profesör hakkında dava açılıp açılmayacağına Danıştay 1. Daire Başkanlığı karar verecek. // Medimagazin