Üye Girişi
 
Şifremi Unuttum
Bir doğum yaptı hayatı altüst oldu

 İSTANBUL Kadıköy’de yaşayan 33 yaşındaki Hülya Salman’ın, ilk kez anne olma heyecanı az kalsın canından ediyordu. Sorunsuz bir hamilelik geçiren genç kadının hayatı sezaryenle doğuma alınmasından sonra adeta kâbusa döndü. Doğumdan sonra aşırı kan kaybeden ve doktorların, ‘bir şeyin yok’ diyerek kan takviyesi yapmadığı genç kadının böbrekleri iflas etti ve kucağında bebeği ile diyalize mahkûm oldu. Hukuk mücadelesi başlatan annenin dosyası savcılık tarafından reddedildi. Ailenin avukatı, Adalet Bakanlığı’na başvurarak karar için ‘Kanun Yararına Bozma’ talebinde bulundu. Hülya Salman, ilk çocuğunu kucağına alacağı günün hayalini kuruyordu. Doğum beklenenden biraz erken gerçekleşti ve genç kadın hamilelik boyunca takibinin yapıldığı Koşuyolu’nda özel bir hastanede sezaryene alındı. Genç anne, sezaryen sonrası gece boyunca dayanılmaz ağrılar çekti ve ertesi gün yoğun bakıma alındı.

30 gün boyunca tedavi gördü

Bebeğini öpüp koklayamadan, hastanenin Bağcılar merkezine nakledilen anneye orada 30 gün tedavi uygulandıktan sonra “Böbreklerin çalışmıyor, biyopsi yapılması gerekiyor” dendi ve bir üniversite hastanesine yönlendirildi. Genç anne doğumun gerçekleştiği özel hastane tarafından yönlendirildiği üniversite hastanesinde tedaviye alındı. Burada yapılan biyopsi sonucu, Salman’a 6 ay sonra böbrek nakli yapılması planlandı.

‘DERDİMİZ TAZMİNAT DEĞİL’

AILENIN Avukatı Sunay Akyıldız: “Dosya derinlemesine incelenmedi ve sonuçta Savcılık kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verdi. Sulh Ceza Hâkimliği’ne itirazımız da reddedildi. Bizim tek derdimiz tazminat değil. Tabip Odası’nın ceza kararı, Sulh Ceza Hâkimliğince incelenemediğinden, ‘Kanun Yararına Bozma’ talebimiz kabul görebilir ve karar bozulabilir. Tazminat davasında başka bilirkişi incelemesi de isteyeceğiz.”

 

//İlknur Sargut/ Gazete Yeniyüzyıl