Üye Girişi
 
Şifremi Unuttum
Hekimlerin malpraktis davaları için havuz oluşturulsun

 Anne ve bebek beslenmesinin önemini konu alan ve Yükseliş İktisadi ve Stratejik Araştırmalar Vakfı tarafından bu yıl 4'üncüsü gerçekleştirilen "Fetal Hayattan Çocukluğa İlk 1000 Gün Gebe ve Çocuk Beslenmesi Kongresi" 3-5 Mart  tarihleri arasında Ankara'da yapıldı.

Kongrede özellikle yüksek sezaryen oranları gündeme gelirken, kongreye katılan kadın doğum uzmanı Dr.Sare Davutoğlu da bir konuşma yaptı. 

Bir kadın doğum uzmanının master tezinde, "Kadın doğum hekimlerinin doğuma bakış açıları" konusunu ele aldığını anlatan Sare Davutoğlu, "Biz onda gördük ki hekimler kendileri için öncelikle sezaryeni tercih ediyor. Doğal olarak buna inanıyorlar, bunun doğru olduğuna, bunun daha iyi olduğuna inanıyoruz. Belki aldığımız eğitimin de katkısıyla bu böyle. Belki bunu değiştirme konusunda da bizlerden başlayarak, bu toplantı ve benzeri toplantılar güzel bir başlangıç olacaktır" değerlendirmesinde bulundu. 

Kongreye katılan Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı (TJOD) Prof.Dr.Cansun Demir de Kongre’de Sare Davutoğlu ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ayrıntılarını Medimagazin’e anlatan Prof.Dr.Demir,  Sare Davutoğlu’nun Kadın Hastalıkları ve  doğum uzmanı olmasının kendileri için şans olduunu belirtirken,  yüksek sezaryen oranlarını Dernek olarak kendilerinin de istemediğini belirtti.

Sare Davutoğlu’nun himayesinde Sağlık Bakanlığı ile sezaryen oranlarının düşürülmesi için ortak bir çalıştay talebini de ileten Prof.Dr.Demir, Davutoğlu’ndan destek sözü aldıklarını ifade etti.

TJOD Başkanı Demir, Sare Davutoğlu’na söylediği önerileri şöyle sıraladı:
 
1. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının düşük performans puanlarının arttırılması gerektiğini vurguladım. Emek yoğun bir iş olan normal doğum icin devlet hastanelerinde ve SGK anlaşmalı yani devlet hastanesi gibi çalışan  özel hastanelerde performansların artırılması gerektiğini belirttim.

2. Normal Doğum sırasında olası sorunlar için Dogum hekimlerine malpraktis davalarından muafiyet saglanması yada olası komplikasyonları Sağlık Bakanlığı veya oluşturulacak bir havuz tarafından ödenmesinin hekimlere bir güvence olacağını ve sezaryen oranlarının düşürülmesinde etkili olacağını vurguladım.

3.Ebeliğin geliştirilip aktif hale getirilmesi gerektiğini söyledim.

4.Sigara için Sağlık Bakanlığının yaptığı başarılı medya programlarını dernek ile işbirliği içerisinde TV programları, filmler vs ile halkın bilinçlendirilmesi gerektiğini söyledim. // Medimagazin